ВИХОВУЄМО ГРОМАДЯНИНА-ПАТРІОТА
Пріоритетним напрямком у роботі навчальних закладів міста є національно-патріотичне виховання учнівської молоді. Педагогічна громадськість міста працює над проблемою «Формування конкурентоспроможної особистості через виховання національно-патріотичних якостей учнів у системі урочної та позакласної діяльності». На виконання Проекту «Виховання молодого покоління Дзержинська» у межах Програми «Освіта Дзержинська. 2012-2016р.» відповідно до завдань і пріоритетів, визначених Концепцією виховання дітей та молоді у національній системі освіти, Концепцією національно-патріотичного виховання молоді, Концепцією громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, Програмою «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України».
На основі Концепції національно-патріотичного виховання молоді був складений та затверджений план заходів Дзержинського міського відділу освіти на 2015 – 2016 н.р. Складовою якого є забезпечення сприятливих умов для самореалізації особистості в суспільстві. План враховує інтереси та можливості учнів, виховання в них правової культури, сприяння набуттю молоддю соціального досвіду, продовження духовних та культурних надбань українського народу, формування мовної культури, почуття патріотизму, відновлення і вшанування національної пам’яті, психологічної та фізичної готовності молоді до виконання громадянського і конституційного обов’язку щодо відстоювання національних інтересів та незалежності держави, забезпечення духовної єдності поколінь, створення умов для розвитку громадянської активності тощо.
Реалізуючи цей план, міський відділ освіти серед основних напрямків своєї роботи вважає роз’яснення ролі української мови як державної. Відділ освіти продовжує працювати над збільшенням охоплення учнів навчанням українською мовою. У місті навчання українською мовою в закладах освіти становить 76% (у 2009-2010н.р. – 52,6%), обласний показник сьогодні – 58%. Наступність у навчанні українською мовою між дошкільними і загальноосвітніми навчальними закладами у місті становить 100%.
За даними обласного моніторингу якості знань із української мови та літератури середній показник якості мовно-літературної освіти по місту первищує обласний з мови на 8,6 %, (обласний 48,4%), з літератури на 9,6% (обласний 44,4%). Якість ЗНО та ДПА в 11 класі (випуск 2016 року) по місту становить 55 %.
Продовжено роботу спецкурсів та факультативів з вивчення української мови та підвищення рівня володіння українською мовою дітьми різних вікових категорій.
Аналіз кадрового забезпечення свідчить про послідовне підвищення якісних та кількісних показників. Українську мову та літературу викладають 49 учителів. Із них спеціалістів вищої категорії - 12 – 25 %, 1 категорії – 20 – 41 %. мають педагогічне звання: «Методист» - 2 – 4 %, «Старший учитель» – 6 – 12 %, що свідчить про цілеспрямовану, систематичну, глибоку роботу щодо підвищення педагогічної майстерності кожного вчителя. Українську мову в початкових класах викладають не тільки вчителі початкової ланки, а й спеціалісти-філологи, що сприяє досягненню якісного рівня навчальних досягнень учнів.
Формуванню в учнів національної свідомості здійснювалося через участь учнів у мовознавчих конкурсах. Так у 2015-2016 навчальному році учні шкіл міста стали учасниками Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об'єднаймося, брати мої…» - 12 учнів (1 переможець, 2 лауреати обласного етапу); Всеукраїнської гра з української мови «Соняшник» - 511 учнів (53 дипломи І ст., 45 дипломів ІІ ст., 33дипломи ІІІст. Всеукраїнського рівня); Всеукраїнських учнівських олімпіад з української мови - 196 учнів. Учениця НВК «Школа-ліцей» Жарун Юлія стала переможцем обласного, учасником всеукраїнського етапу олімпіади з української мови та літератури та щомісячно отримує грошову Президентську стипендію.
Традиційним стало щорічне написання Всеукраїнського радіодиктанту єдності. У цьому році його писало 566 учнів, 40 педагогів, 9 працівників відділу освіти, 24 батьків.
Супровід національно-патріотичного виховання в навчальних закладах міста здійснює міський відділ освіти. Був виданий методичний вісник «Орієнтир», у якому на підставі методичних рекомендацій МОН щодо організації національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді представлені міські рекомендації з урахуванням сучасних умов.
У навчальних закладах м. Торецька працюють «Євроклуб YOU», Клуби "Подвиг", «Майбутній воїн», «Патріот». Педагогами міста розроблені навчальні програми з позашкільної освіти гуртків історико - патріотичного напряму «Паросток», декоративно - прикладної творчості «Дивосвіт», «Прикладні мистецтва».
Цікавий досвід роботи з національно-патріотичного виховання було продемонстровано на міському конкурсі проектів ДНЗ. Заслуговують уваги проекти «Селище моє – маленька батьківщина» (ДНЗ №4), «Моє рідне місто» (ДНЗ №7), «Квітни традиціями, наш рідний Донбас» (ДНЗ №8), «Мистецтво України – вічна краса» (ДНЗ №9), «Моя Україна – прекрасна і незалежна» (ДНЗ №14).
Дієвим засобом національно - патріотичного виховання є участь школярів у різноманітних Всеукраїнських акціях. За участь у акції «Діти – воїнам АТО» навчальні заклади та міський відділ освіти отримали Подяки командування 17 окремого мотопіхотного батальйону.
У 2016 році був проведений міський етап Всеукраїнської спартакіади серед допризовної молоді. Збірна команда міста у складі ЗОШ І-ІІІ ступенів № 17 та № 16 узяла участь у обласному етапі спартакіади, де посіли ІV місце. У обласній Web-вітрині «Ми – майбутнє!» для учнів, учителів фізичної культури та предмета «Захист Вітчизни» педагоги шкіл міста отримали визнання в номінаціях: «Краща фізкультхвилинка в старшій школі» - 1 місце (Шелюх Т. М., учитель ЗОШ № 2); «Я - за здоровий спосіб життя!» серед учителів навчальних закладів - 3 місце (Павлюченко М.В., учитель фізичної культури ЗОШ № 17); «Я - патріот України» серед учителів навчальних закладів - 3 місце (Колбаса Т. М., учитель ступенів № 17). Юні спортсмени міста вибороли призові місця як учасники V та VІ обласного кубків зі спортивного орієнтування 2016 року де - 4 призові місця; як учасники 48 обласного зльоту-чемпіонату з пішохідного туризму - 2 перших місця; за участь у обласних конкурсах зі спортивного орієнтування «Веснянка» маємо 2 третіх місця. У серпні 2016 року Федерація спорту Донецької області запросила 20-тьох школярів та 5-х педагогів шкіл міста для участі у сходженні на г.Говерлу, присвяченому 25-ій річниці Незалежності України.
У місті організована робота 7 шкільних музеїв та 6 музейних кімнат. Переможці міського огляду конкурсу НВК «Школа-ліцей», ЗОШ №10, ЗОШ №17 та ЗОШ №20 взяли участь у обласному етапі конкурсу шкільних музеїв.
Міський відділ освіти надає підтримку розвитку молодіжного волонтерського руху, забезпечує участь школярів у заходах, що проводяться Всеукраїнським благодійним фондом «Від серця до серця». У 2015-2016 навчальному році учнями шкіл зібрано 5402 гривні для придбання медичного обладнання для реанімаційних відділень в обласні дитячі лікарні України.
Протягом навчального року велася робота щодо розвитку учнівського самоврядування. За підтримки відділу освіти на базі ЗОШ-інтернату працювала Школа лідерів, яку відвідували 15 учнів навчальних закладів міста. Ця робота дає певні результати. У 2015-2016 навчальному році Голова міської ради учнівського самоврядування м. Торецька учениця 9 класу НВК «Школа-гімназія» Хайруліна Дар’я за результатами виборів стала головою обласної Ради старшокласників. Вона узяла участь у обласному зльоті лідерів дитячо -молодіжних організацій області, обласному зборі лідерів учнівського самоврядування «Україна – єдина країна», зльоті студентів та учнівської молоді «Студентська веселка». Дар’я - учасниця обласного проекту «Сім вершин» для лідерів дитячих та молодіжних організацій Донецької області (має найвищий рейтинг участі за результатами чотирьох сесій), нагороджена поїздкою до міста Львів для участі в молодіжному обміні «Львів для молоді Донбасу», обрана учасником молодіжного проекту Open Youth Forum. У Міжнародний день захисту дітей у складі делегації Донецької області взяла участь у Всеукраїнському форумі «Діти змінюють світ», де зустрічалася з Президентом України Порошенком П.О.
Міський відділ освіти протягом року організовував, координував еколого-натуралістичну методичну та організаційно-масову діяльність закладів освіти міста. У 2015-2016 навчальному році учні міста стали активними учасниками та призерами міських та обласних змагань. Так ЗОШ № 20 отримали 2 місце в обласній науково-практичній конференції «Ковиловий степ», 2 дипломи ІІІ ст. на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Перспективні напрямки сучасної освіти та науки», диплом ІІ ст. на відкритій обласній краєзнавчій конференції учнівської молоді «Зі стародавності в ХХІ століття», НВК «Школа-ліцей» та НВК «Школа-гімназія» зайняли 2 місце в обласному етапі акції «Годівничка своїми руками», 10 призових місць учні міста завоювали в обласному етапі Всеукраїнської природоохоронної акції «Збережи першоцвіт». Активними учасниками акції були НВК «Школа-ліцей», ЗОШ №2,10,17,20. Учні та учнівські колективи брали активну участь та стали призерами у інтернет-вікторинах «Знай, люби, бережи», "Квіти - символи України". Робота ЗОШ № 2 відзначена грамотою Національного еколого-натуралістичного центру за практичну природоохоронно-пропагандистську діяльність в рамках акції «Пелікан рожевий – прах року 2015».
Учні та педагоги міста – активні учасники обласних та Всеукраїнських заходів. Так, колективи ЦДЮТ взяли участь у фестивалі мистецтв «Ковальські сурми» у м. Краматорськ та отримали подяку від Департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Танцювальний колектив «Феєрія» ЗОШ №10 та солісти зразкового вокального ансамблю ЗОШ-інтернату «Пісенне сузір’я» взяли участь у обласному святі «Ми-майбутнє України!» на базі обласного дитячо-молодіжного санаторно-оздоровчого комплексу «Перлина Донеччини» у м. Святогірськ і отримали особисті подарунки від керівництва облдержадміністрації. 4 учні і 3 педагоги навчальних закладів міста стали переможцями обласного конкурсу читців та риторського мистецтва, 1 - переможець обласного конкурсу читців, присвяченого творчості Т.Г.Шевченка «В сім'ї вольній, новій…», 11 навчальних закладів представили свій досвід роботи на обласній науково-практичній конференції «Реалії та перспективи національно-патріотичного виховання у вимірі сучасності», у збірці за матеріалами конференції надруковано 4 статті.
Питання національно – патріотичного виховання розглядається на серпневих освітянських конференціях, педагогічних управлінських студіях, методичних радах ММК. У2015-2016 навчальному році узагальнено досвід роботи з цього питання ЗОШ – інтернату та ЗОШ №17.
У 2015-2016 навчальному році відділом освіти проведено огляд-конкурс на кращу виховну систему роботи. Відзначені системи роботи ДНЗ №6 «Сонечко», НВК «Школа-гімназія», класного колективу ЗОШ №9 та ЗОШ №17. Вони представляли місто в області, де стали переможцями. 1 місце – ЗОШ №9, 2 місце – ЗОШ №17, 3 місце НВК «Школа-гімназія» та ДНЗ №6 «Сонечко».
Зусилля педагогів завжди спрямовані на підтримку ініціативи батьківської громадськості, взаємодію у розробці та виконанні рішень щодо патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.
Ефективність у формуванні патріотичної свідомості досягається не використанням поодиноких цінностей, а системою їх поєднання. У місті Торецьку така система існує.
В.М.Орешкін, начальник Торецького відділу освіти
|